BalletAndOpera.com  St. Petersburg City, Russia - ballet, opera, concert and show tickets.

BalletAndOpera.com home page. St. Petersburg, Russia - ballet, opera, concert and show tickets.
   VIEW CART  |   CHANGE CURRENCY  |  Your Account  |  HELP  |  
Toll Free (888) 885 7909
OperaAndBallet.com / BolshoiMoscow.com. Moscow, Russia - ballet, opera, concert and show tickets.
SCHEDULE
NEWS
FESTIVALS
Mariinsky
Ballet & Opera
Mariinsky II
New Theatre
SEE MORE
STAGES
We accept Amex, Visa, MasterCard, JCB, Diner
   SEE BOLSHOI
MOSCOW TICKETS
The Stars of the White Nights 2019
Hello. Returning customer? Sign in. New customer? Start here
Bolshoi Ballet Dancer Ekaterina Krysanova (Dancer)

Biography

Born in Moscow. In 1995, she started her ballet education at the Galina Vishnevskaya Opera Centre in Moscow, later on she left it for the Mikhail Lavrovsky State Ballet School. 

In 2003, on completing her training at the Bolshoi Ballet Academy, she joined the Bolshoi Ballet. 

During her school-days at the BBA, she danced as Lisette in R. Drigo’s The Magic Flute (A. Melanyin’s production).   

Her coach at the theatre is Svetlana Adyrkhaeva.

Repertoire

2003 

Spanish Doll (Nutcracker by P. Tchaikovsky, choreography by Y. Grigorovich) 

 

2004 

 Two pairs in Part 3, Soloist Part 3 (Symphony in C to music by G. Bizet, choreography by G. Balanchine) 

1st variation in The Shadows (L. Minkus' La Bayadere, choreography by M. Petipa, Y. Grigorovich's version) 

Part in Passacaille to music by A. von Webern (choreography by R. Petit) 

Fairy of Audacity (The Sleeping Beauty by P. Tchaikovsky, choreography by Y. Grigorovich) 

1stpas de trois (Agon by I. Stravinsky, choreography by G. Balanchine) 

Girls (Magrittomania to music by Y. Krasavin, choreography by Y. Possokhov) — creation at Bolshoi Theatre 

Guadalquivir (C. Pugni’s La Fille du Pharaon, choreography by P. Lacotte after M. Petipa) 

 

2005 

Friend/friends to Zina (D. Shostakovich’s The Bright Stream, choreography by . A. Ratmansky) 

Grand Pas variation, 2nd variation in Raimonda’s Dreams (Raymonda by A. Glazunov, choreography by M. Petipa, Y. Grigorovich's version) 

Friend/friends to Shireen (A. Melikov’s A Legend of Love, choreography by Y. Grigorovich) 

Typist/Typists (D. Shostakovich’s Bolt, choreography by . A. Ratmansky) 

Temptation (Les Presages to music by P. Tchaikovsky, choreography by L. Massine) 

Friend/friends to the Prince, Polish Bride (Swan Lake by P. Tchaikovsky, Y. Grigorovich's second version) 

Soloist in Part 4 (Symphony in C) 

Dryad/Three Dryads, 1st Variation in Grand Pas (L. Minkus' Don Quixote, choreography by M. Petipa, A. Gorsky, A. Fadeyechev's version) 

Friend to Giselle, Two Wilis (Giselle by A. Adam, choreography by J. Coralli, J. Perrot, M. Petipa, Y. Grigorovich's version) 

Sylph/Sylphs (La Sylphide by H. Levenskiold, choreography by A. Bournonville in  version) 

Soloist (I. Stravinsky’s Jeu de cards, choreography by A. Ratmansky)

2006 

Princess Aurora (The Sleeping Beauty) 

Autumn, Waltz Soloist/Soloists, Cinderella (S. Prokofiev’s Cinderella, choreography by Y. Possokhov, director Y. Borisov) — creation 

Lyuska (D. Shostakovich’s The Golden Age, choreography by Y. Grigorovich) 

Tchaikovsky Pas de Deux (choreography by G. Balanchine) 

Gamzatti (La Bayadere) — debut on the Bolshoi Theatre tour to Monte-Carlo 

Zina (The Bright Stream) — debut on the Bolshoi Theatre tour to Novosibirsk 

Odette-Odile (Swan Lake)

 

2007 

Soloist (In the Upper Room by P. Glass, choreography by T. Tharp) 

Soloist (Misericordes to music by A. Part, choreography by C. Wheeldon) 

The part in Class Concert (to music by A.Glazunov, A. Lyadov, A. Rubinstein, D. Shostakovich, choreography by A. Messerer) 

Pas de Trois des Odalisques, Gulnare (Le Corsaire by A. Adam, production and new choreography by A. Ratmansky and Y. Burlaka after M. Petipa)

 

2008 

The title part (H. Levenskiold’s La Sylphide, choreography by A. Bournonville, J. Kobborg's version) 

Amour (creation), Mireille de Poitiers (B. Asfiev’s The Flames of Paris, production and new choreography by A. Ratmansky after V. Vainonen) 

Kitri (Don Quixote) 

Variation (Grand Pas classique for the ballet Paquita by L. Minkus, choreography by M. Petipa, new choreographic version by Y. Burlaka) — among the creators of this version of the ballet 

The Couple in Violet (Russian Seasons by L. Desyatnikov, choreography by A. Ratmansky) — among the creators at the Bolshoi Theatre 

Marie (Nutcracker) 

 

2009 

L’Aurore (Coppelia by L. Délibes, choreography by M. Petipa and E. Cecchetti; revival and new choreographic version by S. Vikharev) — creation at the Bolshoi Theatre 

Aegina (A. Khachaturian’s Spartacus, choreography by Y. Grigorovich) 

The Couple in Yellow (Russian Seasons) — debut on the Bolshoi Theatre tour to St.Petersburg 

Ballerina (The Bright Stream) 

Fleur de Lys (C. Pugni’s Esmeralda, choreography by M. Petipa, staging and new choreographic version by Y. Burlaka and V. Medvedev)

 

2010 

The part in Serenade by P. Tchaikovsky (choreography by G. Balanchine) 

Juliet (S. Prokofiev Romeo and Juliet, choreography by Y. Grigorovich ) 

Medora (Le Corsaire) 

Paquita (Grand Pas classique for the ballet Paquita, new choreographic version by Y. Burlaka) 

Aspiccia (La Fille du Pharaon) 

The Leading Couple in Rubies (Part II of Jewels to music by I. Stransky, choreography by G. Balanchine)

 

2011 

Florine (L. Desyatnikov’s Lost Illusions , choreography by A. Ratmansky) — creation 

Part in Chroma (music by Joby Talbot and Jack White, choreography by W. McGregor) — among the creators at the Bolshoi Theatre

 

2012 

Giselle (Giselle in the version by Y. Grigorovich) 

Jeanne (The Flames of Paris) 

The Leading Couple in Diamonds (Part III of Jewels to music by P. Tchaikovsky, choreography by G. Balanchine) 

The Leading Couple (Classical Symphony to music by S. Prokofiev, choreography by Y. Possokhov) — among the creators at the Bolshoi Theatre 

Terpsichore (Apollon Musagète by I. Stravinsky, choreography by G. Balanchine) 

 

2013 

Nikia (La Bayadere) 

Angela (Marco Spada to music by D.-F.-E. Auber, P. Lacotte's production) 

Swanilda (Coppelia) 

 

2014 

Katharina (The Taming of the Shrew to music by D. Shostakovich, choreography by J.-C. Maillot) — creation 

Mekhmene Banu (A Legend of Love) 

 

2015 

Coralie (Lost llusions) 

 

2016 

Title part (Raymonda) 

Part in Short time together to music by M. Richter and L. van Beethoven (choreography by by P. Lightfoot and S. León) – among the creators at the Bolshoi Theatre 

Ondine (Ondine by H. W. Henze, choreography by V. Samodurov) 

Anyuta (Anyuta to music by V. Gavrilin, choreography by V. Vasiliev) 

Rita (The Golden Age) 

 

2017 

Tatiana (Onegin to music by P. Tchaikovsky, choreography by J. Cranko) 

Novice (The Cage to music by I. Stravinsky, choreography by J. Robbins) 

Ballerina (Etudes to music by Carl Czerny, choreography by H. Lander) — creation at the Bolshoi Theatre 

 

In 2007, she appeared in the ballet Old Ladies Falling Out to music by L. Desyatnikov (choreography by A. Ratmansky), which was shown first at the Territory Festival, and then under the auspices of the Studio of New Choreography workshop.

 

In 2011, she took part in a co-project of the Bolshoi Theatre and California Centre for the Arts (Remansos to music by E. Granados, choreography by Nacho Duato; Fractus to music by N. Chatham, choreography by K. Armitage; Pas de Trois to music by M. Glinka, choreography by G. Balanchine; Cinque to music by A. Vivaldi, choreography by M. Bigonzetti).

Tours

2009 – Medora in Le Corsaire with Bavarian State Ballet (Lukáš Slavický as Conrad); Princess Aurora in The Sleeping Beauty In Kazan, with the Tatar Academic Theatre of Opera and Ballet within the framework of the Nureyev Ballet Festival (Kazan, Andrei Merkuriev as Prince Desiree). 

2011 – Gamzatti in La Bayadere with the Tatar Opera and Ballet Theatre within the framework of the Nureyev Ballet Festival (Kazan); Kitri in Don Quixote (R. Barra’s production) with the Bavarian State Ballet (Basilios – Andrei Merkuriev, Flavio Salamanca, Lukáš Slavický); Odette/Odile in Swan Lake with Berlin State Ballet (P. Barra’s production, Dinu Tamazlacaru as Prince Siegfried) and the title part in La Peri (choreography by V. Malakhov; Akhmed – Mikhail Kaniskin). 

The same year she appeared at the star gala-concert in memoriam of Galina Ulanova from the The Russian ballet icons cycle on the stage of the London Coliseum — there she danced pas de deux from The Flames of Paris opposite Vladislav Lantratov. 

2015 – Don Quixote (Ernest Latypov as Basilio) and Swan Lake (Danila Korsuntsev as Prince Siegfried) at the Mariinsky Theatre; Odette/Odile in Swan Lake at the Mariinsky Theatre in the framework of XXIII Music Festival Stars of the White Nights (K. Sergeyev version, Danila Korsuntsev as Prince Siegfried).

 

Awards

In 2001, she won 1st prize at the Prix de Luxembourg International Ballet Competition and the 3rd at the International Ballet Competition in Moscow (Junior group, Soloists category). 

In 2002, she won 3rd prize at Vaganova-Prix International Ballet Competition “Âàãàíîâà-prix” (Saint-Petersburg). 

In 2005, she won 2nd prize at International Ballet Competition in Moscow. 

In 2008, she was awarded the Ballet magazine Soul of Dance prize in the Rising Star category. 

In 2013, she was awarded the title of People’s Artist of the Republic of North Ossetia-Alania. 

2015 – The Golden Mask National Theatre prize in the The Best ballet female part category for her interpretation of the role of Katharina in The Taming of the Shrew; Positano Léonide Massine Prize (in the Dancer of the Year on the International Stage nomination). 

2016 – the twined Prize Benois-Massine Moscow-Positano.

 





Feedback
If you need help or have a question for Customer Service, contact us.
Is there any other feedback you would like to provide? Click here
HELP SECTION. Your remarks and offers send to the address: info@BalletAndOpera.com
© Ballet and Opera Ltd, 1995-2018
Select preferred currency:

OAB   SHRT   LINK   LND